TURKSAT-3USAT BAŞARIYLA UZAYA FIRLATILDI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından üretilen ikinci küp uydu TURKSAT-3USAT başarıyla fırlatıldı ve planlandığı şekilde yörüngesine yerleşti. 

Hürriyette yer alan habere göre Türkiye’nin ikinci küp uydusu Çin'in Jiuquan Uydu Fırlatma Üssü'nden Long March 2D roketi ile uzaya fırlatıldı. 

 TURKSAT-3USAT uydusu ile İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'ndeki yer istasyonu arasında, saat 12:00 civarında ilk haberleşmenin gerçekleştirilmesi bekleniyor. İTÜ ile TÜRKSAT arasında 29 Kasım 2010'da imzalanan protokol kapsamında yapılan, yaklaşık 4 kilogram ağırlığında, 10x10x34,05 santimetre boyutlarındaki haberleşme uydusu, yaklaşık 645 kilometre irtifalı yörüngesinde VHF/UHF frekans bantlarında haberleşme imkanı sağlayacak. 

TURKSAT-3USAT adlı küp uydu projesinde iki yılı aşkın süre içinde, lisansüstü ve lisans seviyesinde onlarca öğrenci ve ona yakın araştırma görevlisi, yürütücü ve danışman öğretim üyeleri Prof. Dr. A. Rüstem Aslan (Uzay Müh. Böl. Başkanı) ve Dr. H. Bülent Yağcı (İTÜ RF Elektronik Lab. Yöneticisi) çalıştı. 

 İTÜ tarafından üretilen Türkiye’nin ilk küp uydusu, İTÜpSAT1 ise 23 Eylül 2009 tarihinde Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından PSLV C–14 roketi ile uzaya gönderilmişti.
Blogger tarafından desteklenmektedir.