Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

TV İzlenme Süreleri %12 Arttı. 2inci, 3üncü TV'ler Alındı.

Adressable TV verilerine göre; Nisan ayında da Reklamveren, yayınlarına hız kesmeden devam ediyor. 


İlk COVID19 vakasının açıklanmasından 2 ay sonra da, Türkiye televizyon ve reklam sektöründeki değişimlerin hız kesmediğini söyleyen Tvekstra CEO’su Merve Eraslanoğlu, sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili gözlemlerini paylaşmaya devam ediyor; Addressable tv verilerine göre Koronavirüs salgının ikinci ayında tv’ye olan ilgi tüm hızıyla devam ediyor. 

 ‘Gün içerisinde ilk defa televizyonlarını açanların sayısı yüzde ellinin üzerinde artış gösteriyor. Salgında evde kalma sürelerinin uzaması ve öğrencilerin EBA TV üzerinden eğitim alabilmesi nedeni ile akıllı televizyonlara olan ilgi de arttı’ diyen Eraslanoglu ‘akıllı TV alan tüketicileri gözlemlediğimizde TV izleme sürelerinde yüzde 12’lik bir artış görüyoruz. TV’nin açık olma süresi de yüzde 9 arttı. Hem EBA eğitimleri hem de dizi ve film izleme oranlarındaki artış tüketicileri ikinci veya üçüncü bir TV alımına yönlendiriyor. 

Akıllı TV satışlarında artış üreticiler tarafından da onaylanıyor. Salgın öncesinde 3.9 milyon olarak gözlemlediğimiz hane sayısının, 4.5 milyon haneye çıktığı günleri yaşıyoruz. 

 Genel olarak bakıldığında, tüm kanalların toplam izlenme süreleri %2 düşerken, Ulusal kanalların izlenme süreleri %1 arttı. Ramazanın etkisiyle sahur saatlerinden dolayı gece geç saatlerdeki açık TV sayısı %30 üzerinde artarken, sabah erken saatlerde %15 civarında düşüş gösteriyor. 

Yine Ramazan dolayısıyla, yayınlanan dini programların ortalama izlenme süreleri artmaya devam ederken, bir önceki haftaya göre ikiye hatta üçe katlayarak büyümeye devam ediyor. Hafta içi izlenme süreleri düşerken, hafta-sonu sokağa çıkma yasağının etkisi birebir TV izlenme oranlarına yansıyor. 

İki ayın sonunda, haber kanallarının izlenme sürelerinde düşüş gözlemlemeye başladık. Bunun sebebini artık izleyicinin farklı şeyler duyma isteği ve ihtiyacı olarak yorumlayabiliriz. Çocuklu hanelerde çocuk kanallarının izlenme süreleri artış göstermeye devam ediyor. 

Gençlik, aile ve çocuk içeriklerinin izlenme oranlarındaki artış da çok belirgin. Salgın sonrası canlı ve eğlenceli programlara sahip kanalların en yüksek izlenme oranlarına sahip olduklarını ve izleme sürelerinin de parallel olarak büyüdüğünü görüyoruz. 

Bizler Tvekstra ekibi olarak tüm reklamverenlerimize bu dönemde de kuşak dışı, dinamik hedefli, etkileşimli, maliyet avantajlı ve eğlence içerikli reklamlarla iletişimde kalmaya devam ediyoruz’.

Top Post Ad

Below Post Ad