Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Spotify Dünyada ve Türkiye’de meditasyon sağlık temalı podcast’lerin dinlenmesinde büyük artış

Kendimize özen göstermenin yeni yollarını keşfetmemizi ve hatta tadını çıkarmamızı sağlayan son ayların bir sonucu olarak kişisel bakım ve sağlık konusu yepyeni bir görünüm kazandı.
 

İster arkadaş ve ailelerimizle görüntülü aramalar ile iletişim kurmak olsun ister yaratıcı çalışmalarla spor salonunu eve taşımak olsun veya kendimizi hayata daha bağlı hissetmek için audio dünyasına daha da güvenmek olsun; 
 
Spotify verileri, sağlık ve audio içeriklerin bir araya gelmesiyle birlikte yeni bir trendin ortaya çıktığını gösteriyor. Spotify öngörülerine göre, bu yükseliş ivmesi tırmanmaya devam edecek.
 


Ses dünyasının kendimiz için nasıl olumlu bir etki yarattığını anlamak için Spotify, 2020 yılında sağlık odaklı dinlenmeleri analiz etti ve pek çok kullanıcının sağlık, meditasyon ile kişisel gelişim odaklı podcast yayınlarına yöneldiklerini ortaya koydu. 
 
Örneğin, dünya genelinde 2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 250’den fazla artış yaşandı. 
 
Türkiye’de ise bu oran şaşırtıcı derecede bir patlamayı gözler önüne seriyor. Türkiye’de 2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 886 oranında bir artış görüldü.  
 
Spotify verileri ayrıca, sağlık ve kişisel gelişim alanındaki dinlenmelerde yaşanan artışa da dikkat çekiyor:  
 
2020 yılında, dünya genelinde sağlık odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısı yüzde 160 oranına arttı. Bu oran Türkiye’de yine oldukça yüksek. 
 
Türkiye’de sağlık odaklı podcast yayınlarındaki tekil dinleyici sayısı, yüzde 370’lik bir oranla dünya genelinin iki katından fazla. 2020 yılında kişisel gelişim odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısındaki artış ise yüzde 90’dan fazla. 
 
Türkiye’de bu artış yüzde 46 dolaylarında. Yeni yılın ilk gününde 2020 yılının ilk gününe kıyasla dünya genelinde Spotify podcast dinlemelerindeki tekil kullanıcı sayısı yüzde 82 arttı, bu oran Türkiye’de ise yüzde 350.  
 
Dünya genelinde popüler yaşam & sağlık temalı podcast yayınları: (Liste Ekim- Aralık 2020 verilerine dayanmaktadır).
 
1 Minute Motivation Empower Yourself Positive Mindset Podcast Good Vibes, Good Life Mindfulness Rewind Relax Release Jem's Coffee Shop Weekly Motivation by Ben Lionel Scott Positive Thinking Mind Guided Meditations Depression Detox Show 
 
Türkiye’de popüler yaşam & sağlık podcast yayınları: (Liste Ekim-Aralık 2020 verilerine dayanmaktadır)  
Kendine İyi Davran Merdiven Altı Terapi Yeşim'in ŞifaEvi Psikiyatri ve Duvarın Ardı Unicornun Gozuyle Olumlu Dünya Yakın İlişkiler Doğan Cüceloğlu Mindfulness Terapi de 10’uncu Köy
Tags

Top Post Ad

Below Post Ad