Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Airbus’ın inşa ettiği EUTELSAT QUANTUM uydusu fırlatma istasyonuna gönderildi

Airbus yapımı EUTELSAT QUANTUM uydusu, Toulouse'daki Airbus Defence and Space tesislerinden Fransız Guyanası Kourou'ya gönderilerek Temmuz ayı sonunda Ariane 5 ile fırlatılmaya hazır hale getirildi. 

 

Çok yüksek özelleştirme ve esneklik sunan EUTELSAT QUANTUM uydusu, ticari uydular için devrim niteliğinde bir adım olarak öne çıkıyor. 
 


Uydu, kapsama açısından görülmemiş bir yeteneğe sahip; son derece esnek güç, esneklik değişimini her türlü yörünge pozisyonuna göre uyarlayabiliyor. 
 
Yazılım tabanlı bir tasarım kullanan EUTELSAT QUANTUM, iş gereksinimlerine tekrar tekrar uyum sağlayan ilk evrensel uydu olacak. 
 

eutelsat quantum uydusu 48° Doğu'da yer alarak MENA Bölgesi (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ve ötesinde geniş kapsama alanı sunacak ve yörüngedeki ömrü boyunca müşterinin istediği herhangi bir alanı kapsama alanı olarak tanıyacak. 

 
Airbus Telekom Sistemleri Başkanı François Gaullier “EUTELSAT QUANTUM için geliştirdiğimiz ve inşa ettiğimiz teknoloji gerçekten oyunun kurallarını değiştiriyor ve tamamen yeniden yapılandırılabilir jeo telekomünikasyon uydularının yolunu açıyor. 
 
Bu devrim niteliğindeki teknolojiye öncülük etme konusundaki deneyimimiz, esnek bağlantıda yeni bir standart elde etmek için Eutelsat, ESA ve Airbus'ın en iyilerini bir araya getiren ortaklıklarının değerini gösteriyor.” dedi.  
 

EUTELSAT QUANTUM, Airbus ve Eutelsat ile bir ESA Ortaklık Projesi kapsamında geliştirildi. 

 
Airbus tarafından Birleşik Krallık'ta ESA Advanced programı kapsamında Birleşik Krallık Uzay Ajansı tarafından desteklenen ve Telekomünikasyon Sistemlerinde (ARTES) araştırma ve İspanya'da Airbus tarafından geliştirilen çok yenilikçi, çok ışınlı aktif anten yükü ELSA+ (Elektronik Yönlendirilebilir Anten+) tasarlanan ve inşa edilen benzersiz yükün geliştirilmesiydi. 
 
En son teknolojide atılımlar gerçekleştirmek için endüstriyi büyük ölçekli programlar etrafında bir araya getiren bu ortaklığın iki özelliği, Airbus tarafından Birleşik Krallık'ta ESA İleri Araştırma Telekomünikasyon Sistemleri (ARTES) kapsamında tasarlanan ve inşa edilen ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı tarafından desteklenen benzersiz faydalı yük ile İspanya'da Airbus tarafından geliştirilen çok yenilikçi, çok ışınlı aktif anten yükü ELSA+’nın (Elektronik Yönlendirilebilir Anten+) geliştirilmesiydi. 
 

Bu program, İspanya'daki Airbus'ı aktif antenler için Avrupa'daki liderlerden biri olarak konumlandırıyor ve gelecek programlar için yeni nesil antenlere katkıda bulunuyor. 
 
Bu çığır açan yük, Surrey Satellite Technology Ltd'nin (İngiltere) yeni coğrafi uydu platformunda başlatıldı. 
Uydu; deniz, hava ve kara tabanlı taşımacılığın gerektirdiği güç ve verim için optimize edilmiş dinamik ışın şekillendirme ve gemi izleme yetenekleriyle hareket halindeyken iletişim sağlayacak. 
 


Ayrıca, geniş alanlı veri ağlarının müşteri arzusuna uygun tasarımını ve dinamik trafik şekillendirmeyi sağlayarak, talebe nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulursa cevap verecek. 
 
Buna ek olarak, Hükümet kullanıcılarına kamu koruması ve olağanüstü durum kurtarma için hızlı yanıt vermenin yanı sıra en son şifreleme teknolojisini kullanarak güvenli kontrol sağlayacak. Uydunun fırlatma sırasındaki kütlesi 3,5 ton ve tasarım ömrü 15 yıl olacak.

Top Post Ad

Below Post Ad