Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

5G İçin 1 Milyon Baz İstasyonuna İhtiyacımız Var

Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı, ikinci gününde tüm hızıyla devam ediyor. 
 

Bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘5G Burada, Şimdi Sırada Ne Var?’ panelinde, Turkcell CEO’su Murat Erkan, Vodafone CEO’su Engin Aksoy, Türk Telekom CTO’su Yusuf Kıraç, GTENT Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kayaduman, HTK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bağören ve ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan’ın katılımıyla şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı 5G Panel oturumu gerçekleştirildi. 
 


13 Kasım 2021 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak Mobilefest, fiziksel ve online olarak ziyaret edilebiliyor. 
 
 Teknolojinin buluşma noktası Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı, ikinci gününde tüm hızıyla devam ediyor. Bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘5G Burada, Şimdi Sırada Ne Var?’ panelinde, Turkcell CEO’su Murat Erkan, Vodafone CEO’su Engin Aksoy, Türk Telekom CTO’su Yusuf Kıraç, GTENT Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kayaduman, HTK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bağören ve ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan’ın katılımıyla şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı 5G Panel oturumu gerçekleştirildi. 
 
Bu yıl ikinci kez dijital teknoloji ekosistemine ev sahipliği yapan fuar, teknoloji üreticilerini yeni iş birliği imkanları oluşturmak amacıyla yerli ve yabancı iş insanları ve sektör profesyonelleriyle bir araya getiriyor. 
 
Hibrit olarak gerçekleşen fuarda 13 Kasım 2021’e kadar stantlar, konferans programı ve diğer etkinlikler fiziksel ve online olarak ziyaret edilebiliyor.  
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan: 5G’yi Üreteceğiz, Kullanacağız ve İhraç Edeceğiz 
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan: Hepimiz günlük hayatta iletişim araçlarını yoğun olarak kullanıyor ve her yerde bağlantılı hayatlar yaşıyoruz. Mobil cihazlarda eskiden insanla insanın haberleşmesi önemliydi şimdi ise her işimizi yapabildiğimiz cihazları yanımızdan ayırmadığımız zamana geçtik. 
 
Dijitalleşme yolunda yaptığımız doğru yatırımlarla bugün Türkiye’de mobil abone sayısı 85 milyona ulaştı. Bunun %93’ü 4,5G hizmetinden yararlanıyor.
 
 Salgının başlamasından sonra hayatımızı sanal dünyaya taşımanın etkisiyle internet abone sayısı artışı hızlandı. Geniş bant abone sayısı 85,7 milyona ulaştı. Mobil ekosisteme yeni kapılar açan 5G, akıllı bağlantı çağına ilerlemenin önemli bir adımı. 
 
5G bağlantılı cihazların sayısı 4 yıl içinde 3 milyarı geçecek. 5G, yeni ürünleri, iş modellerini, ekonomiyi ve sosyal hayatı önemli ölçüde etkileyecek potansiyele sahip. Aynı zamanda savunma ve askeri alanda da 5G’nin kullanılmasına yönelik adımlarımız hızla devam ediyor. 
 
Özellikle kritik altyapılarda yerli ve milli ürün kullanılmasını hedefliyoruz. Geçen seneye kadar haberleşme teknolojilerinde Türkiye sadece pazar alanı gibi görünüyordu fakat biz “Üreteceğiz, kullanacağız ve ihraç edeceğiz.” dedik. 
 
5G’de biz politika belirleyicileri olarak “Vatandaşların ihtiyacı var mı?”, “Operatörün frekans yoğunluğu ihtiyacı ne?” ve “Ticari olarak bize katma değeri ne olacak?” konularına bakıyoruz. Bütün bunlarla birlikte operatör ve üreticilerle birlikte diğer paydaşlarla bu konuları masaya yatıracağız. 
 
 Turkcell CEO’su Murat Erkan: 1 Milyonun Üzerinde Baz İstasyonuna İhtiyacımız Var 
 
5G’nin temel değeri son tüketicilerden ziyade endüstrilerin dönüşümü için daha öncelikli olmasıdır. Bu konuda yerlileşme ve yatırımlar anlamında birçok ülke ve kurumun girişimleri var. Bir teknolojide en doğru yatırım yapma zamanı, o teknolojinin değişim anındadır. 5G ve 6G konusunda da bu dönüşüm anındayız. 
 
Dünyada Çin ve ABD arasındaki rekabet, bu teknolojilerde ciddi bir değişimi gerekli kılıyor. Bu, Türkiye’nin 5G ve hatta 6G konusunda önemli bir oyuncu olması için ciddi bir fırsat olarak görülebilir. 5G’de gecikme süresi, cihaz sayısı ve hız oldukça önemlidir. 
 
Burada fiberleşen kuvvetli bir altyapıya ihtiyacımız var. Şu anda 3 operatörün baz istasyonu sayısı 100 bin ancak 5G’ye geçiş için Türkiye’de 1 milyonun üzerinde baz istasyonuna ihtiyacımız var. Bunun için ortak bir çalışma gerekiyor. 
 
Vodafone CEO’su Engin Aksoy: 12 Avrupa Ülkesinde 5G’ye Geçtik 
Ülkemizde bugüne kadar dijitalleşme vizyonu konusunda önemli kararlar alındı. Buradaki en önemli karar güçlü bir dijital altyapı oluşturularak tüm hanelere yüksek hızda geniş bant internet sağlanması ve 5G’ye geçilmesiydi. Biz de 2030 yılında tamamıyla dijital bir Türkiye hedefliyoruz. 
 
Yeni nesil teknolojilerle herkesin tamamen dijitalleşen bir Türkiye’de yer almasını hedefliyoruz. Dijitalleşme tüm vatandaşların kamu hizmetlerine eğitime ve sağlığa eşit ve kaliteli bir şekilde katılımını sağlıyor. 
 
5G ve fiber, bu dijitalleşme için oldukça önemli. Dünyada 76 ülkede 5G kullanımı açılmış durumda. Avrupa Birliği dijitalleşmeye 150 milyar euro bir fon ayırdı. Biz de 5G’nin ülkemizde hızla devreye alınmasının önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. 
 
2035 yılında kadar 5G’nin global ekonomiye katkısının 3,8 trilyon dolar olması ve 23 milyon istihdam sağlaması düşünülüyor. Türkiye ekonomisine ise 10 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor. 
 
Eskiden yabancı şirketler makro ekonomiye ve demografik duruma bakardı. Şimdi ise teknolojik altyapı da önemsenmeye başlandı. Vodafone Grubu olarak 12 Avrupa ülkesinde 5G’yi canlıya aldık. 
 
Ülkemizde de 2023 yılında Türkiye’de 5G’nin canlıya alınması programını destekliyoruz. Fiber konusunda da ortak alt yapı fikrini Vodafone olarak destekleyeceğiz.  
Türk Telekom CTO’su Yusuf Kıraç: Yerli 5G Yatırımlarına Destek Vermeye Devam Edeceğiz 
5G için dünyada 1,5 milyon baz istasyonu kurulu ve bunun 1 milyonu Çin’de. Bugün itibarıyla ithal ürünlerle Türkiye 5G’ye geçebilir ancak bizim amacımız bunu maksimum yerlilik oranıyla yapmak. 5G ile birlikte yapay zekadan makine öğrenimine ve sanal gerçekliğe kadar birçok teknolojinin gelişmesi mümkün. 
 
Türk Telekom olarak 3 yıldan beridir bu sektörlere odaklandık. Bizim için sürdürülebilirlik çok önemli ve 5G alanında çalışmalar yapan ULAK VE GTENT’te destek vermeye devam ediyoruz. 
 
3 büyük operatörümüzde kullanılan her ürün, dünyada her yerinde kullanılabilir. Dolayısıyla yerli teknolojilerin olgunlaşmasına destek vermeye devam edeceğiz. Ülke olarak 5G’ye rahat bir şekilde geçecek durumdayız. 
 
GTENT Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kayaduman: Geliştirdiğimiz 5G Teknolojilerini Tüm Dünyaya İhraç Etmeyi Planlıyoruz 
Global Telekom ve Entegre Teknolojiler A.Ş (GTENT) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kayaduman: Biz yabancı firmalarda ürünler geliştiren bir ekiptik. Yabancı firmaların tekelinde devam etmek yerine yerli ve milli ürünler geliştirip ekosisteme katkıda bulunma düşüncesiyle yola çıktık. Haberleşmede yerlileşmenin artması için 5G’ye odaklandık. 
 
5G ile ilgili teknolojiler konusunda kimse yapamayacağımızı söylerken kamu ve özel sektörden destekler aldık ve şu anda 5G’ye yönelik ürünler geliştirmiş durumdayız. Bu işi başaracağımızı herkese kanıtlayarak sadece haberleşmeye değil bütün sektörlere hitap eden teknolojiler üretiyoruz. 
 
Operatörlerimizin ve bakanlıklarımızın desteği, motivasyonumuzu artırıyor. Sadece ülkemizde faaliyet göstermekle sınırlı kalmayıp teknolojimizi tüm dünyaya ihraç etmeyi hedefliyoruz.  
 
HTK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bağören: 5G Konusunda Destek Sağlandığında Motivasyonumuz Artıyor 
Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bağören: 120’ye yakın firmayla HTK’yı kurduk. HTK’nın kuruluşunun ardından ülkemizde teknolojik birikimin olduğunu ancak ticarileşme ve ürünleştirme konusunda eksik kaldığımızı fark ederek 5G’ye odaklandık. 
 
2018 başında 5G ürünlerinin geliştirilmesine başladık ve gördük ki 5G konusunda gerekli destekler sağlanınca bu teknolojileri üretmek konusundaki motivasyonumuz artıyor. 
 
Ulaştırma bakanlığımıza ayrılan AR-GE bütçesiyle 5G yatırımlarımıza yönelik desteğin ve dolaylı olarak çalışmalarımızın artmasını planlıyoruz.  
 
ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan: 2024’te En Yüksek Yerlilikle 5G’ye Geçebileceğiz 
ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan: ULAK olarak 5G’yi uçtan uca sunabilmek için insan kaynağına, teknik alt yapıya ve ekosisteme ihtiyacımız var. 
 
Türkiye’de öncelikle telekomünikasyonda insan kaynağını geliştirmek için mühendislik fakülteleriyle iş birliği halindeyiz ve yetişmiş insan kaynağını yurt dışına kaptırmadan kazanmaya çalışıyoruz. 5G’yi yapabilmek için 4,5G’den ilham alıyoruz. Türkiye’de 1750 sahaya ULAK baz istasyonlarıyla eriştik. 
 
Her gün bir saha tekrar aktif olup hizmete geçiyor ve bu bizim için oldukça kıymetli. 100’e yakın firma bizim ekosistemimiz içerisinde. Uluslararası bir ekosistemle çalışıyoruz ve çip üreticileri kaynak kodlarını bizimle paylaşmaya başladı. 
 
Şu an 4,5G’de 28 ms gecikme süresi var fakat 5G ile 1 ms gecikme süresine erişmek istiyoruz. Komponentlerin üretimini 2021 yılında tamamlayacağız ve 2024 yılına kadar maksimum yerlilik oranıyla 5G’ye hazır olacağız.
Tags

Top Post Ad

Below Post Ad