Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Türksat 5B, Aralıkta Uzayda Olacak

Tüm üretim aşamaları tamamlanan Türksat 5B’nin uydu endüstrisinde hakim test ve doğrulama esaslarının uygulandığı entegrasyon, fonksiyonel ve çevresel test aşamaları da Airbus tesislerinde Türksat A.Ş. uzmanlarının da gözetiminde tamamlandı. 
 

Üretim ve test aşamaları tamamlanan Türksat 5B’nin Türksat’a teslim edilmesi vesilesiyle Airbus tesislerinde düzenlenen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Uydu Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Demirel, Türksat Uydu Programları Direktörü M. Mehmet Nefes ile Airbus üst düzey yetkilileri katıldı.  


 

Türksat 5B, Aralık Ayında Uzayda Olacak 

 
Teslim alım töreninin ardından Türksat 5B uydusunun SpaceX tesislerine nakledilme hazırlıklar başladı.Türksat 5B Uydusunun Aralık ayı içerisinde ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Space X Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmesi planlanıyor. 
 
Faydalı yük kapasitesi ve güç değerlerİ ile Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak Türksat 5B, Sabit Uydu Servis (FSS) sınıf uydulara göre en az 20 kat fazla kapasite verimliliği bulunan Yüksek Verimli uydu(High ThroughputSatellite- HTS) kategorisinde yer alıyor. 
 
Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek olan Türksat 5B, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak.  
 

Türksat 5B Uydusun’da Yerli Üretim Ekipmanlarda Kullanıldı

 
Türksat 5B uydu projesinde Türksat A.Ş tarafından yerli uydu endüstrisinin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacı ile Yerli Endüstri Katkı Programı hayata geçirilirmişti. 
 
Türksat mühendislerinin desteği ile Aselsan tarafından iki adet haberleşme ekipmanı tasarlanıp ülkemizde üretilerek Türksat 5B uydusunda kullanılması sağlandı. 
 
Bu sayede ilk kez ticari bir haberleşme uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanların uzaya gönderilmesi ve uzay tarihçesi kazanması Türksat 5B uydusu ile gerçekleştirilmiş olacak.
 

Türksat 5B, 35 Yıldan Fazla Hizmet Verecek 

 
Türkiye’nin uydu veri iletişim kapasitesi olan KA Band kapasitesini 15 kattan fazla artacak olan Türksat 5B, uydu haberleşmesinin kullanıldığı özellikle denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlerde etkin bir biçimde yerini alacak. 
 
Ayrıca, Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle Türkiye'nin karasal altyapıyla erişilemeyen yerlerine ulaşılabilecek ve internet altyapısı kurulabilecek. 
 
Ülkemizinfaydalı yük kapasitesi enyüksek uydusu olan Türksat 5B uydusu; 4,5 ton fırlatma ağrılığına ve 15 kW güç kapasitesi sahip olup, ayrıca yeni nesil elektrikli itki sistemi barındırıyor. 
 
42 derece Doğu yörüngesinde Türksat 5B uydusunun kullanıma alınmasıyla, Ka Bant veri hizmetinin yanı sıra Ku Bant kapasitesi artırılacak ve aynı yörüngede hizmet veren Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına da yedeklilik sağlanmış olacak. 
 
Ayrıca 35 yılın üzerindeki manevra ömrüyle 42° Doğu yörüngesindeki ilgili frekans ve yörünge kullanım haklarının korunması temin edilecek.
 
5B’nin uzayda yerini alması ile beraber Türksat’ın yerli ve milli uydu anten ailesi PeycON servislerinin de kapsama alanı ve hızı daha da güçlenecek. 
 
Uydu kapsama alanının gelişmesi ile MicrON, AerON, HidrON ve TerrON anten ailesinin internet, kurumsal ağ, IP bachauling gibi servisleri ile beraber dünya üzerinde birçok ülkede kullanılmasına imkan sağlanmış olacak
 

 MicrON Anten nedir ne işe yarar ?


 Çanta dahil 16 kg olan ve sırtta taşınabilir Manpack anteni, manuel olarak uyduyu bulabilme imkânı ile uydu üzerinden kesintisiz iletişim sağlamaktadır. 


 
 Kurulum sonrası Ka-Bant üzerinden 6 mbps (upload) / 25 mbps (download) hızında internet bağlantısı sağlayan sistem zorlu koşullarda bile birkaç dakika içerisinde uyduya bağlanır.
 
 

HidrON Anten nedir ne işe yarar ?


Ka-band SOTM (SATCOM On The Move / Hareket Hâlinde Uydu İletişimi) anteni karasal bağlantılardan özgür kesintisiz iletişim ile uydudan ses, görüntü, veri ve/veya internet haberleşmesi sağlamaktadır.
 

AerON Anten nedir ne işe yarar ?

Motorlu Azimuth ve Elevasyon Entegre Anten Kontrol Uydu 2-4 Dakika Hızlı Kurulum Karbon Fiber Anten turksat

Top Post Ad

Below Post Ad