Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Türkiye’nin ilk ve dünyanın 3. cep uydu ağı girişimi Hello Space, uzaya gitmek için hazırlanıyor

Hello Space, uydu alanında dünyanın en son teknolojisi ve en küçük uydu standardıyla cep uydusu üretecek. 
 

İlk uydusu İstanbul’u göndermeye hazırlanan Hello Space, Türkiye’nin ilk ve dünyanın 3. cep uydu ağı girişimi olarak şirketlere nesnelerin interneti teknolojisiyle veri hizmeti sunacak. 


 
Türkiye’nin ilk cep uydu ticari girişimi olan Hello Space, uzaya gönderilecek cep uydularla (pocketqube) nesnelerin interneti teknolojisiyle veri hizmeti sunarak, Türkiye’den doğan dünya çapında hizmet sunan önemli teknoloji start-up’larından biri olmak için yola çıktı.
 
 5cm3 ebatlarında dünyanın en küçük uydu standardı ile üretilen cep uydular, dar bant veri iletişimi sağlıyor. 
 
Hello Space, uzaya gönderilecek cep uydularından bir takım ağı oluşturarak, dünyanın her yerinde uçtan uca veri hizmeti sunmayı hedefliyor. Hello Space’in ilk cep uydusu ‘İstanbul’, Ocak 2023’te SpaceX’e ait Falcon9 roketi ile uzaydaki yerini almaya hazırlanıyor.
 
‘Bir avuca sığan’ cep uydusu ile dünya çapında veri hizmeti sunacak 
 
 Hello Space, 5cm3'lük İstanbul cep test uydusu ile dünyanın her yerini kapsayacak. 
 
Cep uyduları, mevcut teknolojilerle kapsama alanı dışında kalan, insan yoğunluğu az olan uzak bölgeler ve okyanuslarda dahi nesnelerin interneti teknolojisiyle kesintisiz ve güçlü veri hizmetini düşük maliyetle sağlıyor. 
 
Bu sayede, örneğin uzaktan sensör verilerinin taşınması ile okyanuslardaki kargo konteynırlarının hareketini takip etmek mümkün hale geliyor. 
 
Denizcilik, tarım, hayvancılık, enerji, çevre ve iklim konularında da veri takibi gerektiren konularda mevcut teknolojilere göre çok daha düşük maliyetle aynı veri sunulabiliyor.  
 
Yeni nesil teknolojiler içeren İstanbul cep uydusunun hem donanımı hem yazılımı Türkiye’de üretilecek 
 
Hello Space Kurucu Ortağı ve CEO’su Muzaffer Duysal, “Türkiye'nin ilk cep uydusu olan Grizu-263A projesinde Takım Lideri olarak görev yapmıştım. 
 
Buradaki deneyimimi, Hello Space ile cep uydu ağı oluşturarak veri hizmeti sağlayan global bir şirket olma hedefiyle büyüterek devam ettirmekten gurur duyuyorum” dedi. 
 
Hello Space Kurucu Ortağı Zafer Şen ise “Hello Space olarak donanımı da yazılımı da Türkiye’de üreterek, Türkiye’yi cep uydusu alanında dünyanın öncüleri arasına sokmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Zafer Şen, aynı zamanda OBSS Teknoloji’nin de kurucu ortağıdır. 
 
Hello Space’in İstanbul cep uydusu, Falcon9 kapsülünde yer alacak  
İstanbul – Hello Space’in 1. cep test uydusu – Ocak 2023’te SpaceX tarafından uzaya fırlatılacak Falcon9 roketinin içerisinde yer alan yaklaşık 100 uydudan biri olacak. 
 
Fırlatma anlaşması Alba Orbital (SpaceX’in alt üstlenicisi olan aracı şirket) ile yapıldı. Fırlatma, ADB/Florida Cape Canaveral fırlatma tesisinde gerçekleştirilecek.  
 
Cep test uydusu İstanbul’un üretim süreci 
Bugüne kadar dünya çapında bilinen en hızlı uydu üretim ve fırlatım süreci 9 ay iken, Hello Space sadece 6 ayda cep uydusunu üreterek test uydusunu fırlatacak. 
 
Donanımı ve yazılımı Türkiye’de geliştirilecek olan İstanbul cep uydusu, uluslararası standartlara uygun bir şekilde Ankara’daki Hello Space özel laboratuvarlarında üretilecek.  
 
Veri hizmeti  
Cep uydusu üzerinden sağlanan veri akışı, görüntü ve ses taşımıyor, şirketlerin ihtiyaç duyacağı sensör verilerini taşıma hizmetini sunuyor.
Tags

Top Post Ad

Below Post Ad