Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

TÜRKSAT 4A ŞUBATTA 4B İSE MAYISTA FIRLATILACAK

Türkiye'nin yeni uyduları uzaya fırlatılmaya hazır. 2011 yılında Japonya'da yapımına başlanan uydular tamamlandı. 

Şu anda test aşamasında olan ‘Türksat 4A' ve ‘Türksat 4B' uyduları önümüzdeki yıl şubat ayında ve mayıs ayında uzaya fırlatılacak. 

Böylece yeni uydular sayesinde Türkiye, 2014 yılında TV yayınlarını ve haberleşme sinyallerini Afrika'nın tamamına ulaştıracak. 

Türk ve Japon mühendisler tarafından ortak yapılan Türksat 4A ve Türksat 4B uyduları tamamlandı. 2 uydunun yapım, fırlatma ve sigorta maliyetinin toplamı 571 milyon dolara (yaklaşık 900 milyon lira) mal olurken Türksat AŞ'nin gözlem ve denetiminde üretilen uyduların yapımında 15 Türk mühendis görev aldı. 

İlk olarak yapımına başlanan Türksat 4A, 5 ton ağırlığa sahip ve 42 derece doğu yörüngesinde görev yapacak. 4A uydusu Türkiye'nin yanı sıra Kuzey Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'yı kapsayacak. 4B uydusu ise 43 kanala ev sahipliği yapacak. 

4B uydusu 50 derece doğu yörüngesinde görev alacak ve Türksat 4A gibi Kuzey Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'yı kapsama altına alarak internet hizmeti de verebilecek. Öte yandan 4B uydusu Türkiye'nin karasal altyapı üzerinden internet götürülemeyen bölgelerine ve bazı komşu ülkelere uydu aracılığıyla ucuz genişbant internet sağlayacak. 

Fırlatma öncesi testler başladı 
4A uydusu fırlatma öncesi uzay şartlarına uyumluluk testleri olarak bilinen uydu fonksiyonel ve çevresel testlerine başlandı. Bu testleri mühendisler 3 ay gibi bir sürede tamamlayarak 2014 yılının şubat ayında uzaya fırlatacak. 

4B uydusu ise tamamlanmak üzere ve yakın bir süreçte uydunun test çalışmalarına da başlanarak yine 2014'ün mayıs ayında fırlatılması için hazır hale getirilecek.haber7

Top Post Ad

Below Post Ad