TÜRKSAT 4A, 5 DAKİKA 47 SANİYE İÇİNDE UZAYLA TANIŞACAK

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden 14 Şubat gecesi fırlatılacak olan TÜRKSAT 4A, 5 dakika 47 saniye içinde uzayla tanışacak. TÜRKSAT 4A, 14 Şubat gecesi Türkiye saati ile 23.09'da Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılacak. 

Fırlatmadan 5 dakika 47 saniye sonra uydu, fırlatıcı roketin kapsülünden çıkacak ve uzayla tanışacak. TÜRKSAT 4A'nın yolculuğu, Breeze-M olarak adlandırılan alt-kademe roketine bağlı şekilde yaklaşık 9 saat daha devam edecek. Uydu, daha sonra Breeze-M'den ayrılacak. Bu ayrılıştan sonra uydu, dünyanın etrafında dönmeye başlayacak. 

Uydunun tüm yolculuğu, fırlatılıştan itibaren 9 saat 13 dakikada tamamlanacak. Test amaçlı olarak 9,5 gün sonra 50 derece doğu boylamına yerleşecek olan TÜRKSAT 4A'nın kontrolü, Türkiye, Afrika, Avustralya, Japonya, İtalya ve Kanada uydu istasyonlarından yapılacak. İLK SİNYAL 9 SAAT SONRA Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra ilk sinyalin alınması planlanan uydu, "50 Derece Doğu" boylamında yaklaşık 3 ay kalacak. 

İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra 42 derece doğu" boylamına yerleşecek. Kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonuna devredilecek uydu, buradan gönderilecek komutlarla yaklaşık 1 ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak. Mevcut Türk uydularına göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olan TÜRKSAT 4A uydusunun manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak. 15 Şubat'ta 50 derece doğu boylamına yerleştirilecek

TÜRKSAT 4A uydusuna yaklaşık 3 ay boyunca ''Uydu Yayın Performansı Testleri'' yapılacak. Bu testlerin tamamlanmasının ardından uydu 50 derece doğu boylamındaki son yörüngesine doğru hareket edecek. TÜRKSAT 4A'nın 1 hafta sürecek olan bu yolculuğunun ardından ticari faaliyetlerine başlaması planlanıyor. 

UYDUNUN ÖZELLİKLERİ
TÜRKSAT 4A'nın kapsama alanında, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika yer alacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığa ve 1750 MHz bant genişliğine sahip olan uydu, 42 derece doğu yörüngesinde görev yapacak. Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiğiTÜRKSAT 4A uydusunun yeni bir teknoloji olan ''Ka Bant'' frekansı sayesinde Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları, Avrupa ve Asya'nın ardından Afrika'yı da kuşatacak. Montaj çalışmaları devam eden TÜRKSAT 4B'nin ise bu yılın 2. çeyreğinde uzaya fırlatılması planlanıyor. 

50 derece doğu yörüngesinde görev yapacak TÜRKSAT 4B aynı zamanda internet hizmeti de verecek. 43 kanala ev sahipliği yapacak TÜRKSAT 4B, karasal alt yapı üzerinden internet götürülemeyen bölgelerin yanı sıra komşu ülkelere de uydu aracılığıyla ucuz geniş bant internet servisi sağlayacak. 4 bin 985 kilogram ağırlığa ve 3 bin 400 MHz bant genişliğine sahip olacak 

TÜRKSAT 4B'nin kapsama alanında Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Afrika'nın tamamı olacak. TÜRKSAT 4B hizmete girdikten sonra Türkiye'nin uydu yayın kapasitesi yaklaşık 3 kat artacak. 2014'ün ortalarına gelindiğinde TÜRKSAT 4A ve TÜRKSAT 4B uydularının ikisi de tam kapasitede çalışacak. Projenin başından sonuna kadar Japonlarla birlikte çalışan 15 Türk mühendis, TÜRKSAT 4A ve 4B uzaya fırlatıldıktan sonra Ankara'daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerinde bulunan Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezinde (UMET) göreve başlayarak yerli TÜRKSAT haberleşme uydularının üretiminde görev alacak.sabah 

Turksat 4A Launch SD 11649 H 2960 5/6 DVB-S 
Turksat 4A Launch HD 11657 H 9620 5/6 DVB-S2/8PSK Pilot:Kapalı 

Blogger tarafından desteklenmektedir.