Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

TURKSAT 4B 2015'İN İLK YARISINDA FIRLATILACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türksat 4B uydusunun 2015 yılının ilk yarısında, tamamı yerli 6A uydusunun ise 2019'da fırlatılmasının hedeflendiğini belirtti. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türksat 4B uydusunun 2015 yılının ilk yarısında, tamamı yerli 6A uydusunun ise 2019'da fırlatılmasının hedeflendiğini belirtti.  bu yıl 4A uydusunun Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatıldığını anımsatarak, söz konusu uydunun televizyon kanallarına hem görüntü hem de kanal sayısı açısından ciddi bir rahatlama sağladığını söyledi. 

Türksat 4B uydusunun fırlatılmasında gecikme olabileceği düşüncesiyle bu uydunun yerleştireceği alanda bir süre tutulan 4A uydusunun, daha sonra kendi yerine yerleştirildiğini anlatan Elvan, "4B uydusunun yerleştireceği yörüngede 3 yıl gibi bir hakkımız var. Hedefimiz 2015 yılının ilk yarısında 4B uydusunun fırlatılmasıdır" dedi. 

Baykonur Uzay Üssü'ndeki kaza dolayısıyla uydu fırlatma programında sarkma olduğunu, bu nedenle söz konusu uydunun uzaya fırlatılma tarihinin geciktiğini ifade eden Elvan, "O nedenle gecikme yaşanıyor. Uydumuz hazır, Japonya'da bekliyor" diye konuştu. 

Türksat 4A ve 4B uydularının imalatlarının Japonya'da tamamlandığını ifade eden Elvan, söz konusu uydularda görev alan Türk mühendislerin ciddi bir deneyim kazandıklarını kaydetti. 5A uydusunun üretimine yönelik çalışma başlattıklarını dile getiren Elvan, "Yüzde 25'i yerli olmak kaydıyla Türksat 5A uydusunun üretimine başlanacak" dedi. 

Yerli mühendislerle üretilecek Türksat 6A uydusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle anlaşma imzalandığını anlatan Elvan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), ASELSAN'ın katılımıyla Türksat 6A uydusunun üretimine başlanacağını belirtti. 

Kazan'da kurulan Uydu Entegrasyon ve Test Merkezi'nin Avrupa'nın en iyi entegrasyon ve test merkezi olduğunu ifade eden Elvan, "Bu merkezimizde 6A uydumuzun üretimini gerçekleştireceğiz. Hedefimiz 2019 yılında bu çalışmayı tamamlamak. 

Daha da erkene çekilebilir ama şu anki programımız 2019 yılı olarak görünüyor. 2019'da tamamı yerli Türksat 6A uydumuzu fırlatma imkanımız olacak" diye konuştu.akşam

Top Post Ad

Below Post Ad