Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

SAMSUNG GALAXY NOTE 7 MODELİNDE Y-OCTA EKRAN TEKNOLOJİSİ KULLANILACAK

Samsung’un, 2 Ağustos tarihinde tanıtacağı yeni amiral gemisi Galaxy Note 7 ile ilgili bugüne kadar cihazın pek çok özelliği ortaya çıktı ancak fark yaratacak ayrıntılar yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. 

Samsung’un, 2 Ağustos tarihinde yeni amiral gemisi Galaxy Note 7 için düzenleyeceği Unpacked 2016 etkinliğine doğru geri sayım başladı

Bugüne kadar cihazın pek çok özelliği ortaya çıktı ancak fark yaratacak ayrıntılar yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Bu yılın akıllı telefon pazarında en başarılı çizgiyi izleyen hiç şüphesiz Samsung. 

iPhone serisi de pazarda çok başarılı ancak bu yıl itibariyle satışlarda düşüş yaşamaya başladı. Samsung ise özellikle Galaxy S7 serisiyle, amiral gemisi sınıfında iki çeyrektir büyüme yakalamayı başardı. 

Son iki yıldır en yüksek faaliyet karına ulaşmayı bekleyen Samsung, bunu elbette mobil bölüme dolayısıyla da Galaxy S7 serisine borçlu. 

Bugüne kadar 26 milyondan fazla sattığı tahmin edilen serinin, yılın ikinci yarısında artık yavaş yavaş ivmesini kaybedeceği bilinen bir gerçek. Bu bakımdan Samsung’un hamleleri önem taşıyor. Galaxy Note 7 Firma açısından yılın ikinci yarısında en önemli silah Galaxy Note 7 olacak. 

Gerek isimlendirme açısından kullanıcıların kafasında eski bir imaj oluşturmamak, gerekse de iPhone 7 ile rahat rekabet edebilmek adına, Galaxy Note serisi 6 rakamını es geçerek 7 rakamına yöneldi. 

İsim değişikliği haricinde, Samsung tüketicinin ilgisini çekecek bazı ayrıntılara daha yer vermeyi planlıyor. Galaxy Note 7 modelinde karşımıza çıkacak önemli teknolojilerden birisi Iris tarayıcı olacak. 

Ahize kısmının sol kısmına yerleşen Iris tarayıcı, parmak izi tarayıcı mantığındaki gibi kullanıcının retinasını tarayarak ekran kilidini açacak veya Samsung Pay ile ödeme onayı alacak. 

Oldukça hızlı çalışan Iris tarayıcı ile, kullanıcılar artık desen çizme, parmak izi okutma veya şifre girme zahmetinden kurtulacak. Sadece modüle doğru bakması yeterli olacak. Samsung ayrıca maliyet ve incelik konusunda da yoğun çaba sarf ediyor. 

Cihazdaki 5.7 veya 5.8 inçlik ekrandaki Super AMOLED panel, zaten kendisini kanıtlamış bir teknoloji. Samsung cihazlarının canlılık ve parlaklık konusunda farklılaştıran Super AMOLED teknolojisi yanında, şimdi yeni bir teknoloji daha konuşuluyor. 

Y-OCTA Y-OCTA olarak adlandırılan bu yeni teknoloji, Galaxy Note 7 modeli ile birlikte teknoloji dünyasına tanıtılacak. 

Normalde Samsung, Super AMOLED panelin altına yerleştirdiği sayısallaştırıcı filmi yani dokunmatik katmanı, farklı üreticilerden tedarik etmekteydi. 

Edge serisindeki kavisli ekranlar düşünüldüğünde, bu tedariğin maliyeti de iyiden iyiye artıyordu. Y-OCTA teknolojisinde ise, sayısallaştırıcı devreler ekranın kendisine entegre ediliyor. 

Böylece daha ince ekran yapısı ortaya çıkarken, maliyetler de azalıyor. Özellikle Edge modelleri için daha fazla tasarruf söz konusu. Elbette sayısallaştırıcı tedarik eden üreticiler, bu karardan olumsuz etkilenecektir. 
diğer Yenilikler Modelde ayrıca S-Pen teknolojisinde de gelişmeler bekleniyor. Lansman davetiyelerinde de üzerinde ısrarla durulan S-Pen, iddialara göre artık Bluetooth teknolojisi ile donatılıyor. Telefon tarafından daha akılcı şekilde algılanabilecek kalem, yakınlık konusunda da daha doğru sonuçlar verecek. Ayrıca Air Command menüsüne sözlük ve sesli komut seçeneklerinin de ekleneceği ifade ediliyor. 

Diğer taraftan son dönemin popüler Vulkan arayüzü de, Galaxy Note 7‘nin önemli silahlarından olacak. Grafik birimine doğrudan erişim sunarak, geliştiricilerin daha kaliteli ve akıcı oyunlar veya uygulamalar ortaya çıkarmasını sağlayan Vulkan, özellikle oyun severlerin gönlünü fethedecek. Yılın ikinci yarısında olması sebebiyle, Galaxy Note 7 modeli bazı avantajlardan yararlanıyor. 

Örneğin Qualcomm’un ifadesiyle yüzde 10 daha performanslı olacak Snapdragon 821 yonga seti, Galaxy Note 7 modeline nasip olacak. Yine, daha hızlı Exynos 8893 yonga seti de, farklı bölgelerde kullanıcılarla buluşacak. Samsung’un yine 6GB LPDDR4 RAM belleklerine bu cihazda yer vermesi bekleniyor. 

Performans çıtasını daha da yukarı çekecek olan akıllı telefonda, ayrıca Galaxy S7 modelinde gördüğümüz 12MP çözünürlüğünde arka kamera ve Dual Piksel odaklama teknolojisini kullanacak. 

Batarya tarafında 3600 veya 4000mAh iddiaları henüz netleşmedi. Yine daha sade ve akıcı yeni bir arayüzün de modelde yerini alacağı konuşuluyor. Galaxy S7 serisi, nispeten daha rahat bir hareket alanı buldu zira LG, Sony, HTC gibi rakipler amiral gemi sınıfında çok fazla iddialı olamadı. 

Geçtiğimiz yıllardaki Galaxy S serisinin en büyük dezavantajı, LG G3, LG G4, HTC One M9, Sony Xperia Z5 gibi rakiplerin ilgi görmesi ve satışların baltalanması idi. Bu yıl böyle bir süreç yaşanmadı. Galaxy Note 7 için ise tersi bir durum söz konusu. Yaklaşık 1 ay sonra yeni iPhone serisi piyasaya çıkacak. 

Ayrıca LG V20, Huawei Mate 9, Xiaomi Mi Note 2 gibi rakipler de yılın ikinci yarısını bekliyor. Bu bakımdan Samsung, perakende kanallarından hızlı bir şekilde Galaxy Note 7 modelinin satışına başlayacaktır. Zira bir aylık bir gecikme bile Galaxy Note 7 modelini yeni iPhone modelleri ile burun buruna getirebilir.donanımhaber

Top Post Ad

Below Post Ad