SUPER LİG İHALESİNDE 3 DECODER TEHLİKESİ

600 milyon doları bulması beklenen Süper Lig yayın ihalesi için detaylar belli olmaya başladı. Şartnameye göre ihalen 10 ayrı paket üzerinden yapılacak. 

Ancak maçların yayını için ilk 4 paket kritik önem taşıyor. Eğer ilk 3 paket ayrı ayrı satılırsa evler ‘decoder’ dolacak. 4’üncü paket satılırsa da ilk 3 paketin anlamı kalmayacak. 

25 Kasım’da düzenlenmesi planlanan Süper Lig yayın hakları ihalesi için geri sayım başlarken, ihale şartnamesinin detayları da belli olmaya başladı. 

Şartnameye göre Süper Lig’in yayın hakları 10 ayrı paket üzerinden satışa çıkacak. Ancak burada maç yayınları için ilk 4 paket kritik önem taşıyor. İhaledeki diğer 6 madde ise, maçların radyo, bahis, yurtdışı satışı, açık kanal özetleri, klipler ve Süper Kupa’yı kapsıyor. 

İhalede ilk 3 paket ayrı ayrı satılır ise evde maç keyfi yaşamak neredeyse imkansız hale gelecek. Bir futbolseverin lig boyunca takımını izlemesi için 3 ayrı kuruluşa abone olması gerekecek. Hem cebimizden daha fazla para çıkacak, hem de evler ‘decoder’ dolacak. 

Ancak 4 numaralı paket satılırsa ilk 3 paketin bir önemi kalmayacak. Bu paketlere göre mobil haklar da ayrıca satılmayacak. Yani hangi kurum hangi paketi satın alıyorsa aynı zamanda o paketlerin de mobil haklarına sahip olacak. 
İLK 4 PAKET NELERİ KAPSIYOR...
1. PAKET - Bu paketi satın alan yayıncı kuruluş her hafta 1 maç yayınlayabilecek. - 12 hafta boyunca 1’inci maçı seçme hakkı olacak. - 17 hafta boyunca ise 2’nci önemli maçı seçebilecek. - 5 hafta ise 3’üncü önemli maçı yayınlayacak. 

2. PAKET - Bu paketi alan yayıncı kuruluş da her hafta 1 maç yayınlayabilecek. - 11 hafta 1’inci maçı yayınlayacak. - Sonraki 17 hafta boyunca 2’nci maçı ekrana taşıyacak. - 6 hafta boyunca ise 3’üncü maçı seçebilecek. 

3. PAKET - Bu paketi alan yayıncı kuruluş toplamda 238 maç yayınlayacak. - Ancak sadece 11 hafta boyunca 1’inci maçı seçebilecek. - Geri kalan 227 hafta boyunca ise 3’üncü maçı yayınlayabilecek. 

4. PAKET - Bu paketi alan yayıncı kuruluş ilk 3 paketin tümünü ve maçların özet programını satın almış oluyor. - Yani şuanda mevcut yayıncı kuruluşun sahip olduğu tüm haklar 4’üncü pakette yer alıyor. - Böylece ihale şartnamesinde yer alan ilk 3 paketin anlamı kalmıyor. 

VATANDAŞI NASIL ETKİLER 
Eğer ilk üç paket ayrı ayrı satılırsa, tuttuğunuz takımın maçını her hafta farklı bir yayıncı kuruluş yayınlayabilir. Böyle bir durumda da evimizde en az 3 tane ‘decoder’ bulundurulması gerekecek. Evde maç keyfi yapmak isteyen vatandaş da üç ayrı şirkete her ay ödeme yapmak zorunda kalacak. 

Yayıncı kuruluşlar yayın paketini tek başına satmıyor, ulusal paketlerin yer aldığı temel paketi de alma zorunluluğu getiriyor. Hiç seyretmeyeceğimiz kanallar için de para ödemek zorunda kalacak, Süper Lig’in tüm maçlarını daha pahalıya izlemiş olacağız. 

SEKTÖRÜN MERAK ETTİĞİ İKİ SORU 
SÜPER Lig ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) geçtiğimiz sezon yayın gelirlerinden 400 milyon dolar gelir elde etti. 

25 Kasım’da yapılması beklenen ihaleden Süper Lig kulüpleri yeni yayın ihalesinden en az 600 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Ancak sektör temsilcilerinin merak ettiği iki soru henüz cevaplanmadı. Bu sorular ise alt lisanslama sistemi zorunlu olacak mı? Paketlerin muhammen bedelleri ne kadar olacak? 

Alt lisanslama sistemi ile Süper Lig’in tüm haklarına sahip olan yayıncı kuruluşun bedelini ödeyen kurumlara maçları satması yönündeydi. Ancak şartnamede bu konu ile ilgili bir madde bulunmadığı belirtiliyor. Ayrıca paketlerin muhammen bedelleri de henüz açıklanmadı.Haber7
Blogger tarafından desteklenmektedir.