Türksat 6A ile Türkiye devler ligine adım atmış olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, ilk milli haberleşme uydusu projesi Türksat 6A ile Türkiye’nin devler ligine adım atmış olacağını söyledi.

Türksat 6A Üst Düzey Bilgilendirme Toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka başkanlığında gerçekleştirildi. 

Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Dr. Özkan Poyraz, Galip Zerey, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, UDH Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Ali Arıduru, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, TAI Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken, daire başkanları ve projede görev alan üst düzey yetkililer katıldı.  

Teknoloji kazanım projesi 
Türksat 6A İlk Milli Haberleşme Uydusu Projesini değerlendiren UDHB Müsteşarı Aka, bu projeyle birlikte Türkiye’nin uzay alanındaki mevcut altyapısının ve yeteneklerinin hızla gelişeceğini kaydetti. 

Bakanlık olarak projeye büyük önem verildiğini ifade eden Aka, şunları söyledi: “545 milyon bütçeli bu devasa projeyle ülkemiz devler ligine adımını atmış olacak. 

Türksat 6A projesi sadece AR-GE projesi değildir. Aynı zamanda AR-GE içerikli uydu geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik teknoloji kazanım projesidir. Tüm aşamalarda projenin izlenmesi için gerekli her türlü hassasiyet gösterilecektir.”turksat
Blogger tarafından desteklenmektedir.