Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Turksat 6A fırlatma tarihi 1 yıl ertelenebilir

Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. 


Tümüyle “yerli ve milli” olanaklarla yapılması öngörülen proje için Ulaştırma ve Altyapı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları, TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN, CTech gibi kurum ve kuruluşlar zaman zaman bir araya geliyor. 

turksat 6A Gerçekleşme, sorunlar ve projenin 2020 yılının aralık ayına yetiştirilmesi için atılması gereken adımlar tartışılıyor.  


MALİYET KATLANACAK 
HABERTÜRK, bu çerçevede Türkiye’nin mega projesiyle ilgili son dönemde yaşanan tartışma ve talepleri yakın markaja aldı. Söz konusu kurumlarla görüştü. İşte, TÜRKSAT 6A projesinde gündeme gelen yeni talepler ve tartışmalar: 

YENİ ÖDENEK TALEBİ

Proje için başlangıçta “anahtar teslim” yaklaşık 600 milyon TL ödenek öngörüldü. 

Bunun, önemli bölümünün Ulaştırma Bakanlığı’nca ve bir miktar da TÜBİTAK tarafından karşılanması benimsendi. Bu kaynağın hemen hemen tamamına yakın bölümü harcandı. Ancak, projenin yüzde 60’a yakını tamamlanabildi. 

Bu nedenle 450-500 milyon TL daha ödenek talebi gündeme geldi. Bu talebin kabul edilmesi halinde ödemeyi yine Ulaştırma Bakanlığı’nın yapması bekleniyor. Bu durumda, projenin maliyeti 1 milyar TL’yi aşacak. 

SÜRE UZATIMI

TÜRKSAT 6A projesi, 15 Aralık 2014 tarihinde başladı. Projenin toplam süresi 60 ay olarak planlandı. Diğer bir deyişle 5 yılda tamamlanması hedeflendi. 

Bu hedef tutturulamadı. Eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü döneminde “bir defa ve son kez” olmak kaydıyla süre 2019 yılı aralık ayından 2020 yılı aralık ayına uzatıldı. Şimdi, bu sürenin bir kez daha uzatılması söz konusu. Bu talebin kabul edilmesi halinde proje 2021 yılı aralık ayında tamamlanacak. 

YÖRÜNGE HAKKI: 

Türkiye’nin, bu projeyi hızla tamamlaması gerekiyor. Uzmanlar, Türkiye’nin uzayda yörünge hakkının 2022 yılında sona ereceğine işaret ediyor. Bu tarihe kadar uydunun hazırlanmasının, fırlatmaya hazır hale getirilmesinin ve yörüngeye oturulmasının önemine dikkat çekiyor. 

ÜRÜN DESTEĞİ: 

Projenin, “yerli ve milli” olanaklarla yapılması ve Türkiye’nin bu alandaki teknolojide sınıf atlaması hedeflendi. Proje kapsamında başta Kanada, Fransa ve Japonya olmak üzere bazı ülkelerden parça ve ürün desteği alınıyor.HABERTURK

Top Post Ad

Below Post Ad