Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Türksat 5A Haziran’da teslim alınacak ve çalışmaya başlayacak”

2021 yılı ile birlikte Türkiye’deki uydu teknolojileri ve uzay çalışmaları gündeminin baş döndürücü bir hıza eriştiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5A haberleşme uydusunun, yörünge testleri yapıldıktan sonra Haziran’da teslim alınacağının ve çalışmaya başlayacağının bilgisini verdi. 
 

Türkiye’nin bugün kendi uydularını geliştirme ve test edebilme düzeyine geldiğinin altını çizen Karaismailoğlu, şunları söyledi: Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da 9 Şubat 2021’de başlattığı “Türkiye’nin Milli Uzay Programı”, uydu ve uzay çalışmalarımıza ivme kazandırmıştır. Türksat 5B uydusunun üretim çalışmaları planlanan takvime uygun olarak devam etmektedir. Bu uydumuzu da 2021 yılının ikinci yarısında uzaya göndermeyi planlıyoruz. 
 


Yerli ve milli imkânlarla üretmekte olduğumuz ilk haberleşme uydumuz Türksat 6A, 2022’de uzaydaki yerini alacaktır. 
 
Milli Uzay Programı kapsamında yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. 
 
Uzayda izi olanın ülkelerin, dünyadaki gücünün artacağına inanıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de söz konusu anlaşmanın yapılmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. 
 
Türkiye'nin uzay ve uydu konusunda millileşme hamlelerinin devam ettiğine dikkati çeken Demir, “Bu tür teknolojiler sadece askeri değil, sivil alanda da önemli ölçüde uygulama alanında olacak. 
 
Türkiye'nin uzay kapasitesini yerli imkânlarla sağlamaya yönelik önemli adımlar teşkil edecek. Bunun devamının gelmesini bekliyoruz” dedi. 
 
Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu'nun himayesinde, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün tarafından "Ka-Bant Milli Uydu Haberleşme Hub Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi" imzalandı.turksat

Top Post Ad

Below Post Ad