Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Türksat 6A haziranda uzayda

Türksat, gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Yapım çalışmaları tamamlanan Türksat Uydu Yer Sistemleri Yedeklilik Merkezi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun teşrifleriyle hizmete açıldı. 
 

Kahramankazan Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Kahramankazan Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türksat Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kolcu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Aysel Kandemir, 


 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Destek Hizmetleri Başkanı Musa Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı UDHAM Daire Başkanı Hasan Pehlivan, Genel Müdürümüz Hasan Hüseyin Ertok, Üst Yönetimimiz ve yöneticilerimiz katıldı. Organizasyonda çok sayıda Türksat çalışanı da hazır bulundu. 
 
Törende konuşan Bakan Uraloğlu, “15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sırasında Türksat'a yapılan saldırıda hainlerin karşısında dimdik duran çalışanlar sayesinde yayınlar aksamadı ve insanlar doğru bilgilendirildi” dedi. 
 
Bakan Uraloğlu, Türksat hizmetlerinin, olağanüstü veya sistem kaynaklı acil durumlarda yayıncılığın kesintiye uğramaması açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti. 
 
Türksat uyduları üzerinden televizyon, radyo ve internet hizmetlerinin, Gölbaşı'ndaki uydu anten sistemleri ve uydu yer istasyonlarıyla verildiğini ifade eden Uraloğlu, "Olağanüstü durum veya sistem kaynaklı acil durumlarda hızlı bir şekilde tüm trafiğin aktarılabileceği, operasyona hazır ve farklı bir konumda yedeklilik merkezine ihtiyaç duyduk. 
 
Bu amaçla Türksat Uydu Yer Sistemleri Yedeklilik Merkezi'mizi, Kahramankazan Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde 28 bin 800 metrekare arazi üzerine anten ve alt sistemleriyle hizmete hazır hale getirdik" değerlendirmesi yaptı.  
 
Türksat 6A haziranda uzayda 
İlk milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın birçok zorlu testi başarıyla tamamladığını da belirten Uraloğlu, "Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, 2024'ün mart ayında yer teslimi gerçekleşecek. Bu aşamadan sonra da SpaceX firması ile yapılan anlaşma doğrultusunda Türksat 6A'yı haziranda yörüngesine fırlatmayı hedefliyoruz. 
 
Hizmete başladığında diğer uydularımız ile kapsanamayan Güney ve Doğu Asya gibi yeni coğrafyalara da hizmet sunarak bölgemizdeki lider konumumuzu daha da güçlendireceğiz" dedi. 
 
Uraloğlu, Türksat'ın katma değerli uydu hizmetleri kapsamında da önemli çalışmalara imza attığının altını çizerek, şunları kaydetti: "VSAT, yani küçük çaplı veri terminali hizmetleriyle ağırlıklı karasal altyapının ulaşamadığı bölgelerde özellikle de köy okullarımıza bu terminaller aracılığıyla hizmet veriyoruz.
 
 Birçok kamu kurumu ve özel sektör kuruluşuna 4 binin üzerinde terminalle uydu üzerinden internet hizmeti sağlıyoruz. 
 
Bunun yanı sıra, taşıyıcı takip sistemi, uzay cisimleri takip sistemi, yüksek irtifa platformu, kanal güncelleme sistemi, Türksat konumlama sistemi gibi birçok AR-GE projelerini de yerli ve milli kaynaklarla yürütüyoruz. Ana hizmet alanı olarak son kullanıcıya sunulan kablo yayıncılık hizmetlerini de Türksat üzerinden sağlıyoruz"  
 
13 milyon dolarlık yatırım 
Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ise söz konusu merkezle coğrafi yedeklilik imkanına kavuştuklarını belirterek, "Gölbaşı'nda hizmet vermekte olduğumuz yer istasyonlarımızda yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk, arıza veya acil durumda hizmet kesintisi olmadan burada bulunan sistemlerimizle hizmet vermeye devam edeceğiz" dedi. 
 
Merkezin 13 milyon dolara mal olduğunu belirten Ertok, yatırımların ilerleyen yıllarda artarak devam edeceğinin altını çizdi. 
 
Törenin ardından Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek ve Genel Müdür Ertok, Bakan Uraloğlu’na merkezin maketini hediye etti. Türksat-5B ve Türksat 4B uydularına yedeklilik sağlamak amacıyla hayata geçirilen merkezde bina içerisinde 460 metrekarelik beyaz alana sahip sistem salonu bulunuyor. 
 
Burada, 2 megavatlık enerji altyapısı, tüm uydulara hizmet verebilecek 2 adet 9 metrelik uydu kontrol antenleri, Türksat 3A, 4A, 5B ve 6A uydularına hizmet sağlayacak 2 adet 7,6 metrelik televizyon yayıncılığı anten sitemleri yer alıyor.
Tags

Top Post Ad

Below Post Ad