Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

ASTRA 2G 28.2 DERECE DOĞU YÖRÜNGESİNE OTURDU

9 saat 12 dakika süren uçuşun ardından Proton’un üst seviye Breeze M roketi, sabit konumda olan yörüngeye başarıldı bırakıldı. 28.2/28.5 derece doğu yörüngesinde yer alan ASTRA 2G, SES için Airbus Savunma veUzay Sistemleri tarafından üretildi. 

Güvenlikli Eurostar E3000 platformu baz alınarak tasarlanan uydu, 62 Ku-bant ve 4 Ka-bant alıcı/vericilerle donatıldı. ASTRA 2G, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’ya yeni nesil yayın ve genişbant hizmeti sunacak. 

Fırlatma sırasındaki ağırlığı 6 ton olan uydu yörüngeye oturtulduğunda güneş panellerinin kanat genişliği 40 metreye ulaşıyor ve 13kW enerji üretiyor. ASTRA 2G’nin ömrü ise 15 yıl olarak belirlendi. SES Teknolojiden Sorumlu Başkan Martin Halliwell, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Airbus Savunma ve Uzay Sistemleri’ni ve ILS’yi ASTRA 2G’ye yönelik başarılarından ötürü tebrik ediyorum. 

ASTRA 2G, ILS Proton tarafından fırlatılan 24. SES uydusu, SES filosundaki 9. Eurostar uydusu olma özelliği taşıyor. ASTRA 2G ayrıca SES olarak Avrupa üzerindeki stratejik yörünge bölgesine yönelik yatırımlarımızı tamamlıyor. Uzay aracı öte yandan Ka-band üzerinden Batı Afrika’yı Avrupa’ya bağlıyor. 

Sırasıyla 2012 ve 2013 yıllarında fırlatılan ASTRA 2E ve ASTRA 2F’in ardından ASTRA 2G, 28.2/28.5 derece doğu yörüngesindeki filo yenileme programımızın son ayağını oluşturuyor. Yeni son model SES uydularımız genişbant müşterilerimize daha güçlü hizmet sunmasının yanı sıra Ka-band yeni nesil genişbant uydu servisi ile Afrika ve Avrupa’yı birbirine bağlıyor.”Haber7

Top Post Ad

Below Post Ad