Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

SAMSUNG’UN ÇILGIN UYDU PROJESİ

Samsung, dünyada artan mobil internet trafiğine yeni ve daha güçlü bir altyapı oluşturmak için 4600 mikro uydudan oluşan global internet ağı kurulması gerektiğini vurguladı. 

communications-satellite-gettyYüksek hızlı kablosuz internet servisi sunmak için Google, Facebook ve SpaceX şirketleri büyük çaba sarf ediyorlar. 

Uydular ve insansız hava araçları sayesinde dünyanın yüksek yörüngelerinden aşağıya internet yayını yapmayı planlayan bu projeler yine de büyük oranda hava durumunda, fırtınalardan, insan ve yönetim hatalarından etkilenme potansiyeline sahipler. 
Dünyada mobil internet trafiğinin büyük hızla arttığı ve operatörlerin bu yükü kaldırmak için giderek daha fazla yatırım yapmak zorunda olduğu da bir gerçek. 

2020’li yıllara geldiğimizde, mobil internet trafiğinin yoğunluğu nedeniyle ağda kopmalar yaşanmaması için düzenli yatırımlara devam edilmesi gerekiyor. 

 Samsung ise bu soruna çözüm getirebilecek ilginç bir fikir ortaya attı. Samsung’a göre, dünyanın çevresini saracak 4600 mikro uydu, 2030’lu yıllara kadar, dünyanın ihtiyacı olacak mobil internet trafiğini rahatlıkla kaldırabilecek. 

Maliyeti çok düşük olan bu mikro uyduların her biri farklı frekanslarda aynı anda yayın yapabilirken saniyede bir terrabayt boyutunda trafiği yönetebilecek kapasiteye sahip olacak. Bu da 2028 yılında beklenen mobil trafik yoğunluğunu kaldırmak için yeterli olacak. Samsung, 4600 uyduluk bu projeyi kendisinin gerçekleştireceğini söylemiyor. 

Ancak hükumetlerin veya internet servisi sağlamak isteyen şirketlerin, bu seçenek üzerinde durması gerektiğini vurguluyor. Bakalım projeye sahip çıkacak bir organizasyon olacak mı yoksa 4600 uydulu bu proje Samsung’un çılgın projesi olarak unutulup gidecek mi?techinside

Top Post Ad

Below Post Ad