Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

POWERED BY TÜRKSAT UYDU UZAY VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ BAŞLADI

TÜRKSAT 4B ilk yayınını, 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve TAI Uydu Test Merkezi’nden yaptı!

Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT etkinliği, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik ortaklığında 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. 

Etkinliğin açılışını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık gerçekleştirdi. 

Açılışta, dünyada ilk kez halka açık, 4K telekonferans ile TÜRKSAT 4B uydusundan ilk yayın yapıldı ve İstanbul’da yapımı devam eden 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve Ankara’da bulunan TAI Uydu Test Merkezi’ne canlı bağlantı gerçekleştirildi. 

Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT etkinliği, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD)’ın stratejik ortaklığında 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da aralarında olduğu çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte 1 milyar dolarlık milli uydu ekosisteminin oluşturulması, 4.5G- 5G teknolojilerine yerli katkı desteğinin sağlanması, e-devlet kapısının bölgesel bir marka haline getirilmesi gibi konular ulusal ve uluslararası katılımcıların katkısıyla ele alınıyor. 

Uydu ve uzay teknolojileri alanında tüm paydaşları bir araya getiren Türkiye’deki ilk ve tek etkinlik olan Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT’a 65 firma katılım gösteriyor. Etkinliğe Japonya, Amerika, İngiltere, Afganistan, Polonya, İsveç ve Hollanda gibi ülkelerden de firma veya konuşmacılar katılıyor. 

4.5 G’ciler 5 G Vizyonunu Tartışacak 
İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte eş zamanlı olarak 8 toplantı salonunda 20’yi aşkın panel, seminer ve konferans gerçekleştirilecek. 

Özellikle iki unsurun da bu etkinliğe değer katan ve Türkiye adına kazanımlar oluşturacak bir yapıya kavuşacağı öngörülüyor. Bunlardan birincisi TÜRKSAT’ın da yürütücüsü olduğu e-devlet kapısı, ikincisi ise 4.5G-5G vadisi. 

Etkinliğin ikinci gününde Cumhurbaşkanlığı Bilişim Teknolojileri Başkanı Ali Taha Koç’un ana konuşmacı olduğu 4,5G ve 5G vadisi de bu anlamda oldukça önemli bir çıktı olacak. 2 milyar euroluk frekans sözleşmelerinin ardından sektörde yerli katkı oranının belirlenmesi ve Türkiye’de faaliyet gösteren firmaların bu teknolojilere destek vermesi konusunun bu etkinlikte önemli yer sağlayacağı öngörülüyor. 

Öne çıkan tartışma ve vizyon konuları ise şu şekilde sıralanıyor; 4,5 G Uygulamaları ve 5G Vizyonu, KA Band ve Uydu İnternetinin Konumlandırılması, Uydu-Uzay Standartlarının Geleceği, 4K Uygulamaları. Start-Up Vadisi Türkiye’ye Yeni Ekonomik Model Sunacak Büyük ekonomilerin hareket kabiliyetlerinin zayıflaması gerçekliği ile özellikle yeni kalkınma modellerinde start-up firmalarının önemi bu etkinlikte de ağırlığını hissettirecek. 

Özel olarak kurulacak alanda; uydu, uzay ve bilişim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren start-up firmalar Türkiye’nin kalkınmasında yeni bir rol-model oluşturacak. Konularında uzman yatırımcılarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak start-up firmalar etkinliğin en gözde parçası olacak.

Top Post Ad

Below Post Ad