Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Airbus, SpaceDataHighway’i ikinci uydu ile genişletiyor

Airbus’ın SpaceDataHighway takımuydusunun ikinci uydusu olan EDRS-C, 15 Temmuz 2020’de yetkilendirme testlerini tamamladı ve şimdi operasyonel hizmet vermeye hazır. 


Ağustos 2019’da başarılı bir şekilde piyasaya sürüldükten ve 31 derece doğudaki jeostatik yörünge yuvasına yerleştikten sonra, yörünge içi testler yapıldı ve Copernicus programının Sentinel Dünya gözlem uyduları ile lazer iletişim bağlantıları kuruldu. EDRS-C iletim kapasitesini iki katına çıkarır ve takımuydu artık iki gözlem uydusundan aynı anda veri aktarabilir. 

Bu, Airbus’ın mevcut Copernicus programına ve gelecekteki Sentinel misyonlarına hizmet etme taahhüdünü daha da güçlendiriyor. İlave kapasite, Airbus’ın daha fazla müşteri ihtiyaçlarını karşılamasına da imkan sağlayacak. 

2030 yılına kadar yaklaşık 15 adet uydu, SpaceDataHighway’in çok yüksek bant genişliği veri bağlantısını kullanabilecek. 2021 itibarıyla, Pléiades Neo (Airbus’ın 30 cm çözünürlüklü dört adet özdeş uyduya sahip en gelişmiş optik Dünya gözlem takımuydusu) SpaceDataHighway’in altyapısından yararlanan bir sonraki uydular olacak. 

Pleiades Neo’nun uçtan uca hizmetinin ayrılmaz bir parçası olan SpaceDataHighway, gerçek zamanlı görev ve çok yüksek veri akışı sağlayan görev reaktivitesini daha da optimize edecektir. 

EDRS-C, Copernicus programının dört adet Sentinel gözlem uydusu tarafından elde edilen Dünya görüntülerini günlük olarak ileten bir uydu olan EDRS’ye katıldı. 2017 yılından bu yana, EDRS-A, 35.000’den fazla lazer bağlantı elde etti. Bu başarılı bağlantılar, yaklaşık iki petabayt veriyi yüzde 99,5’lik bir kullanılabilirlikle indirdi. SpaceDataHighway, dünyanın ilk lazer iletişim jeostatik takımuydusudur. 

Gerçek zamanlı olarak 1.8 Gbit/s hızında güvenli veri aktarım hizmetleri sunmak için en son lazer teknolojisini kullanarak uzay bağlantısının hızı konusunda önemli bir oyuncu olmuştur. 

 Uyduları, 45.000 km’ye kadar olan mesafelerdeki düşük yörüngeli gözlem uydularına, istihbarat İHA’larına veya lazer bağlantılı görev uçaklarına bağlanabilir. 

SpaceDataHighway sistemi, jeostatik yörüngedeki konumundan, toplanan verileri Dünya’ya neredeyse gerçek zamanlı olarak iletir (genellikle birkaç saat süren bir süreçtir).

Böylelikle, gözlem uyduları tarafından iletilen görüntü ve video verilerinin miktarının büyük ölçüde artırılmasını ve görev planlarının herhangi bir zamanda ve sadece birkaç dakika içinde yeniden programlanmasını sağlar. 

 Hizmete başlamaya hazır olması, Airbus’ın lazer iletişimini ilerletme ve hava, kara ve deniz bağlantısına fayda sağlayabilecek yeni nesil altyapıya yatırım yapma stratejisinin yol haritasında yeni bir kilometre taşını temsil eder. Bu nedenle, Sky (NFTS) programı için Airbus ağının önemli bir bileşeni olacaktır. 


 SpaceDataHighway’in temelindeki The European Data Relay System (EDRS), Tesat–Spacecom ve DLR Alman Uzay İdaresi tarafından geliştirilen lazer terminalleri ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Airbus arasında bir kamu-özel ortaklığıdır.
Tags

Top Post Ad

Below Post Ad