Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Turksat ve Aselsan işbirliği antalaşması imzaladı

Törende, imzaları TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün attı. 
 

Uydu Görev Yükü Ekipmanları Geliştirme İş Birliği Protokolü ile Türksat 5B’de başlayan yerli ve milli uydu ekipmanı geliştirme ve hizmete verme süreci Türksat 6A ve Türksat bünyesinde hizmete alınacak gelecek nesil uydularda da devam edecek. 
 


Törende konuşan Türksat Genel Müdürü Ertok, insan kaynağı yetiştirme programlarının yanı sıra TÜRKSAT 5A ve 5B projesi kapsamında ilk defa yerli geliştirme ekipman kullanımı için paydaşlarla görüşüldüğünü anlattı. 
 
2018 yılında ASELSAN ile yapılan sözleşme ile bir adet Ku Bant Almaç ve bir adet Ka bant LNA ekipmanlarının üretilerek TÜRKSAT 5B uydusunda çalışmaya başladığını anlatan Ertok, “Bu ekipmanlar GEO yörüngeye gönderilen ve başarıyla çalışan uzay kalifiye ilk yerli ekipmanlar olarak uydu-uzay yolculuğumuzdaki önemli yerini aldı. 
 
Bundan sonraki sürçte uzaya göndereceğimiz uydularımızda da ASELSAN’ın yerli ve milli ekipmanları bulunsun istiyoruz ve bu protokol ile de bunu sağlayacağız. 
 
Türksat 6A başta olmak üzere daha sonra üretilerek uzaya göndereceğimiz uydularımızda ASELSAN ekipmanları ile çalışacağız. Bu vesileyle işbirliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyor, bu çalışmada emeği geçen herkesi ayrı ayrı tebrik ediyorum.” dedi. 
 
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün ise söz konusu protokole ASELSAN’ın büyük önem verdiğini ifade ederek, “TÜRKSAT ve ASELSAN ekibine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü bu protokol bizim ve çalışma arkadaşlarımızın göz nuru. 
 
Teknolojik ve ekonomik bağımsızlığımıza katkı sağlayan bir proje. ASELSAN olarak kara, deniz ve havada olan varlığımızı Türksat ile uzaya taşıdık. İki birimimiz ile 36 bin kilometredeyiz. 
 
Yerli ve milli ürünlerimizle uzayda olmak bizim için çok önemli. Türksat 6 A’da a yerli ve milli ekipmanlarımızla yer alacağız. Bu konuda desteklerinden ötürü TÜRKSAT’a teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
 
Protokol imza töreninin ardından ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün, TÜRKSAT Genel Müdürü Ertok’a yerli ve milli Ku Bant Almaç ve Ka bant LNA ekipmanı maketini hediye ederken, Türksat Genel Müdürü Ertok, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün’e Türksat 5B maketi hediye etti.
Tags

Top Post Ad

Below Post Ad