Hot Widget

Type Here to Get Search Results !

Lenovo ‘dan üst üste onuncu çeyrekte güçlü performans

Teknoloji devi Lenovo, 2022 yılının üçüncü çeyrek sonuçlarıyla birlikte üst üste onuncu çeyrekte kârlılığını artırırken, güçlü performansını sürdürmeye devam ediyor.
 

Lenovo, grup cirosu önceki yılın aynı dönemine göre, sabit kur olarak bakıldığında %3 artışla 17,1 milyar dolara yükseldi. Lenovo’nun 2022 yılı üçüncü çeyrek net geliri, yıllık %6 artışla 541 milyon dolar düzeyine ulaştı. 
 


Lenovo Türkiye’den üstün performans 
 Lenovo Türkiye, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde güçlü bir performans ortaya koyarak IDC kişisel bilgisayar pazarı raporu sonuçlarına göre %25.0 pazar payı ile yılın üçüncü çeyreğini de birinci sırada kapadı. 
 
Lenovo Türkiye 10 çeyrektir pazardaki liderliğine devam ediyor. Lenovo Türkiye yılın üçüncü çeyreğini, kurumsal PC pazarında %38,8, tüketici PC pazarında %17,5, dizüstü PC pazarında %26.5, masaüstü PC pazarında %20.8 ve iş istasyonları pazarında da %38.3 Pazar payı ile lider olarak tamamladı.
 
Güçlü performans 
Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, üstün performansını sürdürürken, tüm ana iş segmentleri pozitif faaliyet kârına katkıda bulunarak grubun orta vadede kârlılığını ikiye katlama hedefine doğru ilerleme kaydetti. 
 
Bunun yanında, çeşitliliği artırılan büyüme etkenleri güçlü bir performans ortaya koymayı sürdürürken hem çözüm ve hizmetler segmenti hem de altyapı segmenti önceki yılın aynı dönemine göre çift haneli büyüme rakamlarına ulaştı. 
 
Bilgisayar dışı iş segmentleri artık grubun toplam cirosunun %37'sinden fazlasını oluşturuyor. Grubun sağlıklı nakit dengesi ise, bu çeyrekte Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) harcamasını %15 artıran grubun orta vadede Ar-Ge yatırımlarını iki katına çıkarma hedefini sürdürdüğünü ortaya koyuyor. 
 
Sürdürülebilir büyüme 
Küresel dijitalleşme ve akıllı dönüşüm trendlerinin hızlanmasıyla Lenovo, Yeni BT (istemci, uç nokta, bulut, ağ ve akıllı çözümler) temelinde uzun vadeli fırsatlar öngörüyor. 
 
Geçtiğimiz üç yılın yanı sıra son çeyrekte elde edilen sonuçlar, Lenovo'nun stratejisi, güçlü uygulama ve operasyonel esnekliğin bir araya gelerek şirketin sektördeki döngüyü aştığını ortaya koyuyor.
 
Bu durum, Lenovo’nun yüksek kaliteli ve yenilikçi portföyü, benzersiz hibrit üretim ve tedarik zinciri, küresel/yerel ilkeler ve olanaklar ve sağlıklı likidite ile birleştiğinde sürdürülebilir büyüme sağlama fırsatlarını daha da artırıp kârlılığı yükselteceğini gösteriyor. Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, üstün performansları hakkında şöyle konuştu: 
 
“Lenovo, zorlu piyasa koşullarında bir kez daha güven verici sonuçlar elde ederek üst üste onuncu çeyrekte kârlılığını artırırken cirosunu önceki yılın aynı dönemine göre (sabit kur olarak bakıldığında) yaklaşık %3 artırmayı başardı. Giderek ivme kazanan bilgisayar dışı faaliyetlerimiz artık ciromuzun %37'sinden fazlasını oluşturuyor. 
 
Hem çözüm ve hizmetler iş grubu, hem de altyapı iş grubu bir önceki yıla kıyasla çift haneli yüksek büyüme rakamlarına ulaştı. Lenovo için bu sonuçlar, stratejik öngörülerimizin, bizi zor zamanlara iyi hazırladığını net bir biçimde ortaya koyuyor. 
 
Geleneksel pazarlarımızın büyümesine veya küçülmesine bakılmaksızın, Lenovo taahhütlerini yerine getirmeye ve piyasa beklentilerinin üzerinde performans göstermeye devam ediyor."  
Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG) ile ivme artışıyla güçlü bir büyüme 
 
Lenovo’nun globalde geçtiğimiz çeyrekte Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG) cirosu bir önceki yılın aynı dönemine göre %26 artarken faaliyet kârı %21,4'e yükseldi. Tüm segmentler bir kez daha kârlılık ve güçlü bir büyüme ortaya koydu. 
 
Donanıma bağlı olmayan çözümlerden ve hizmetlerden elde edilen ciro ilk kez Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG) faaliyetlerinin yarısından fazlasını oluşturuyor. CO2 telafi hizmetleri kapsamının daha fazla ürüne genişletilmesiyle SSG'nin sürdürülebilirlik çözümleri portföyünün gelişimi de devam ediyor. 
 
 Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) ile rekor düzeyde ciro ve kârlılık
 
Lenovo Altyapı Çözümler Grubu (ISG) rekor düzeyde ciro ve rekor kârlılıkla bu yıl çığır açan performansını sürdürüyor. 2025 yılına kadar sunucu pazarının tek başına 134 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 
 
Lenovo Altyapı Çözümler Grubu (ISG) 36 milyon doları ile tüm zamanlarının en yüksek işletme kârı ve üst üste 4. çeyrekte kârlılık elde ederken önceki yılın aynı dönemine göre %33 artışla 2,6 milyar dolar ciro ile rekor kırdı. Bulut Hizmeti Sağlayıcı ve İşletme/KOBİ segmentlerinin ikisi de pazar tahminlerinin ötesinde büyüme kaydetti. 
 
Önceki yılın aynı dönemine kıyasla Uç Nokta Bilişim cirosu neredeyse dört katına çıkarken “Depolama çözümleri” iki kattan fazla büyüme sağladı. Böylece her iki segmentte de rekor büyüme görüldü.
 
ISG, geniş kapsamlı altyapısını geliştirmeye ve özellikle Uç Nokta ve Hizmetler olmak üzere inovasyona yatırım yapmaya devam ediyor. Akıllı Cihazlar Grubu (IDG) ise rakiplerinden daha iyi performans göstererek güçlü kârlılığını sürdürüyor. 
 
Özellikle yüksek katma değerli premium segmentlerde inovasyonlara yapılan sürekli yatırımlar sonucunda IDG, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde %7,4 ile sektörde öncü kârlılığını koruyor. IDG, önemli rakiplerinden daha iyi performans gösterirken dünyanın 1 numaralı bilgisayar şirketi pozisyonunu güçlendiriyor. 
 
Artık beş bölgenin dördünde 1. sırada olan IDG, ana rakipleriyle arayı açarken Lenovo'nun bilgisayar cirosunun yaklaşık %65'ini oluşturan ticari segmentte tartışmasız 1 numarada yer alıyor. Grup, akıllı cihazlardan akıllı alanlara genişlemeye güç vermek için inovasyona odaklanmayı sürdürüyor. 
 
Geleceğe yatırım 
Lenovo, güçlü performansının yanı sıra yıllık küresel inovasyon etkinliği Tech World '22’de hem gerçek dünya uygulamalarında hem de Metaverse'de sınırsız olanakları mümkün kılmak için kullanıcılar, alanlar ve cihazlar arasında iş birliğinin evrimine ilişkin vizyonunu da paylaştı. 
 
Lenovo bu etkinlikte, çalışma, öğrenme ve dijital dünyayla etkileşime geçme biçimimizi tanımlayacak yeni kavramları, çözümleri ve ortaya çıkan inovasyonları duyurdu.  
 
Sürdürülebilirlik hedefleri 
 
Lenovo yakın zamanda ilerlemesini, amaçlarını ve önümüzdeki yıllar için hedeflerini özetleyen yıllık Çevre, Toplum, Yönetişim (ESG) raporunu da yayınlarken, Tech World '22 kapsamında ayrıca, net sıfır emisyon vizyonunu ve 2030 kısa vadeli emisyon azaltma hedefleriyle birlikte bu vizyona yönelik ilk adımını açıkladı. 
 
Kısa ve uzun vadede emisyon azaltma hedeflerini “Bilime Dayalı Hedefler Girişimi” kriterlerine uygun hale getiren Lenovo, Paris Sözleşmesi'nde belirlenen hedeflere katkı sağlamayı amaçlıyor. 
 
Lenovo'nun temmuz ayında çıkardığı yeşil tahvilin kurumsal ESG fonları için en önemli küresel referans endekslerden biri olan Bloomberg MSCI Yeşil Tahvil Endeksi'ne dahil edilmesi, Lenovo'nun bu yöndeki çalışmalarının başarısını ortaya koyuyor. 
 
Aynı zamanda 2022 Hang Seng Kurumsal Sürdürülebilirlik Endeksi'nde AA+ derecesi elde eden Lenovo, üst üste ikinci yılda BT sektöründeki en yüksek puanı kazanan şirket oldu. 
 
İnovasyon 
Lenovo, Eylül ayında dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri olarak Boston Consulting Group yıllık endeksinde 24. sırada yer aldı. Grup, Tech World '22 etkinliğinde akıllı telefonlar ve bilgisayarlar için rulo haline getirilebilir ürünlerin kavram kanıtları ve yenilikçi uzaktan katılım (telepresence) teknolojisi "Cyber Spaces" gibi çeşitli yenilikçi form faktörlerini ve fikirleri görücüye çıkardı. 
 
Bunun yanında, şirketin net sıfır vizyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olacak yenilikler ile ürünlerinde ve üretim süreçlerinde karbon ayak izini azaltmaya yönelik çalışmalarını paylaştı.
Tags

Top Post Ad

Below Post Ad